6 Interesujące i zabawne fakty o folii bąbelkowej

Folia bąbelkowa jest stosowana od wczesnych lat sześćdziesiątych nie tylko do pakowania i ochrony różnych towarów, ale również do innych celów. Wielu ludzi używa jej do redukcji stresu. Istnieje jeszcze kilka innych zastosowań, i w tym artykule przedstawimy wam sporo zabawnych, ale także interesujących faktów o tym produkcie.

Początkowo miała być sprzedawana jako tapeta

Mimo że tapeta z wzorami nie jest już tak popularna jak w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, wciąż jest masowo produkowana i stosowana. Jednak chyba nikt nie może sobie wyobrazić, aby nakleić folię bąbelkową na ścianie.

Tymczasem w tamtych latach ta specjalna folia była właśnie do tego przeznaczona. W 1957 r. inżynier Al Fielding, z pomocą Marca Chavannesa, wynalazcy chciał wyprodukować i sprzedać specjalną tapetę o zwiększonej fakturze.

W tym celu skleili ze sobą dwie zasłony prysznicowe i uszczelnili je w taki sposób, że powstały pęcherzyki powietrza. Był to dobry pomysł, ale jak się później okazało, nie nadawał się dla konsumentów i ich ścian. Jak się możecie domyślać, produkt nie okazał się być bestsellerem.

Stosowano ją także przy ocieplaniu budynków

Z powodu niepowodzenia mężczyźni zdecydowali się użyć produktu w innym miejscu. Tym razem w szklarniach do izolacji i utrzymywania ciepła. Pomysł faktycznie zadziałał, ale nie był to bestseller, ponieważ konsumentom nie spodobał się pomysł wykładania szklarni plastikiem. Wtedy wydawało się, że specjalnie wykonana folia jest co prawda dobrym pomysłem, ale bez większych korzyści dla konsumenta, dopóki ktoś w końcu nie pomyślał o użyciu jej do ochrony towarów.

Skok z zabezpieczeniem z szóstego piętra

Tak, dobrze przeczytałeś, ale nie powinieneś tego próbować. W 2011 roku wykonano obliczenia, że ​​dokładnie 39 warstw wspomnianej folii wystarcza, aby przetrwać i wylądować po skoku z szóstego piętra.

Wielka pomyłka – trzaski niczym strzały z pistoletu

Powszechnie znany trzaskający odgłos pękającej folii wywołał w grudniu 2015 r. wielkie zamieszanie. W Albuquerque w Nowym Meksyku, a dokładniej w bazie lotniczej Sił Powietrznych Kirtland, po zgłoszeniu strzałów uruchomiono alarm wśród służb bezpieczeństwa. Ostatecznie jednak okazało się, że był to po prostu trzaskający dźwięk folii, którą ktoś się bawił.

Fabryka folii bąbelkowej niczym piec

Przy wytwarzaniu folii bąbelkowej dwie warstwy folii są sklejane razem substancją klejącą, głównie żywicą. Używane do produkcji maszyny nagrzewają się nawet do 560 stopni Celsjusza, co sprawia, że temperatura w zakładach produkcyjnych jest niezwykle wysoka.

Działająca metoda izolacji

Pomimo obecnego zastosowania folii bąbelkowej jako zabezpieczenia towarów podczas przechowywania i transportu, obaj wynalazcy mieli rację w swoich założeniach. Jak wiadomo, dwóch mężczyzn chciało pierwotnie użyć folii bąbelkowej jako izolacji, co okazuje się możliwe.

Jeśli umieścisz folię wokół okien, ciepło jest utrzymywane w środku, a pokoje pozostają chłodniejsze latem. Wynika to z faktu, że powietrze zamknięte w poduszeczkach lub bąbelkach ma właściwości zatrzymujące ciepło.

6 pomocnych zastosowań folii bąbelkowej

Ten rozdział dotyczy zastosowań folii bąbelkowej. Przede wszystkim chodzi tu o ponowne wykorzystanie. Bo przecież każdy co jakiś czas dostaje coś zapakowane dla ochrony w folię. Jednak niewiele osób wykorzystuje ją ponownie.

Czysta i wydajna lodówka

Jest to prosty i praktyczny sposób; po prostu potnij folię na kawałki tej samej wielkości co komory i szuflady w lodówce. Następnie wyłóż nimi lodówkę. Dzięki temu lodówka jest czysta, chroni wrażliwe produkty spożywcze, takie jak owoce i warzywa przed stłuczeniami, i sprawia, że ​​chłodzenie jest bardziej wydajne.

Co więcej, szuflady nie muszą być ponownie czyszczone, bo jeśli folia jest brudna, po prostu zostanie ona zastąpiona nową.

Mrożonki pozostaną zamrożone

Nasza kolejna metoda ma podobne zastosowanie; oprócz lodówki, wyłóż torby z tkaniny na zakupy folią bąbelkową. To sprawi, że zakupy pozostaną zimne lub gorące.

Nigdy więcej nie zeskrobuj lodu w zimie

Mało kto lubi zdrapywać lód z przedniej szyby w mroźny zimowy dzień. Ale dzięki folii bąbelkowej nigdy więcej nie będziesz musiał tego robić. Po prostu umieść duży kawałek folii na szybie wieczorem i zabezpiecz odpowiednio. Nocą śnieg i lód zgromadzą się na folii, a następnego ranka możesz ją po prostu ściągnąć lub zwinąć. W ten wygodny sposób oszczędzasz mnóstwo czasu i nerwów.

Uchroń rośliny przed mrozem

Oprócz ochrony przedniej szyby przed mrozem za pomocą folii można również uchronić rośliny przed mrozem. Po prostu odetnij odpowiedni kawalek folii i owiń nim roślinę. Ponadto możesz również zabezpieczyć folią glebę lub świeżo zasianą ziemię. Pomaga to zabezpieczyć rośliny przed mrozem i śniegiem, a także przed silnym wiatrem i burzą.

Zabezpiecz rury przed zimnem

Trzeci i ostatni sposób także dotyczy ochrony przed zimnem. Również rury można uchronić przed zimnem w zimie za pomocą folii bąbelkowej. Aby zapobiec pęknięciu rur, należy owinąć rury wieloma warstwami folii.

Ocieplenie szklarni

Ostatnie wykorzystanie folii nawiązuje do pierwotnej idei Fieldinga i Chavannesa, ponieważ materiał ten jest nie tylko pomocny w ochronie wielu towarów lub przed zimnem, ale także w ociepleniu. W szczególnym przypadku do ocieplenia szklarni. Bez drogich materiałów budowlanych lub dodatkowego ogrzewania, możesz utrzymać ciepło w szklarni przy jednocześnie bardzo niskich kosztach.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz